Mandarína Clementína

Mandarínky , ako aj ostatné citrusy, sa botanikom podarilo zadeliť do viacerých skupín, vznikli tak štyri kategórie mandarín, a to: P1070579

citrus Reticulata/ kráľovské

citrus Nobilis/ stredomorské

citrus Satsuma:/ Unshiu.

Zo všetkých týchto skupín sú však najrozšírenejšími najznámejšími na svete clementíny, majú svoj pôvod v Číne, najskôr sa pestovali na ostrove Mandara, od ktorého boli mandarínky pomenované. Síce je to v dnešných časoch už len hypotéza, ale má to svoju logiku.

Postupom času sa mandaríny rozšírili do celého sveta, teda od stredomoria cez púštne oblasti až po Európske krajiny.

mandaríny Clementíny majú veľmi úzke listy, stopky bez listov sú bez krídel, na vrchole zašpicatelé. Tipická mandarínka stredomoria, ktorá vznikla pravdepodobne ako nucelárny semenáč z mandaríny c. Deliciosa, niektorí pestovatelia si zase myslia, že ide o hybrid s bigarádiou, Rastlina Klementínky bola prvý krát vysiata v Misserghinev Alžírsku bez to ho, aby niekto niekedy dopredu vôbec ešte chíroval o tomP1070581, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať. Napriek tomu okolo roku 1920 dosiahla vysoký úspech u

pestovateľov aj konzumentov a
pre svoju vynikajúcu kvalitu sa stala najviac platenou mandarínkou.

Klementíny po botanickej stránke sú beztrnné stromy s rozložitou korunou, ktorú si udržujú bez vážnejšieho zásahu pestovateľa, v našich podmienkach dorastá do max 2 metrov výšky vP1070583 neskorej dospelosti.

Kvitnú raz ročne na jar jednotlivo v
pažiach listov P1070586drobnými bielymi, veľmi
vonnými
kvetmi, plod
po dozretí má
v priemere 40-

P1070585
mandarínka clementína a plody

50 mm, zrejú neskoršie d októbra do následujúceho roka- do januára v závislosti od pestovateľských podmienok a od odrody.

Plody sú po dozretí oranžovej farby, ale clementína Monreal docieľuje svoju zrelosť už so  zelenou šupkou.

 

 

Pestovanie tropických a subtropických rastlín