Citrus meyeri, je to citrónovníku pomerne blízky druh.
Veľmi obľúbená odroda, má svoj pôvod v Číne, odkiaľ ho najprv do USA doviezol pracovník poľnohospodárstva s menom F.N.Meyer. Botanická charakteristika:Strom stredného vzrastu, v dospelosti bohato kvitnúci , kvety biele, ale z vonkajšej strany s mierne ružovým nádychom . Vysoko stále plodiaci druh, plodí počas celého roku, najviac však v zimnom období, kedy je viac náročnejší na svetlo, samozrejme toto platí za podmienok, pokiaľ ho pestujeme celoročne v teplej miestnosti.
Neobyčajne plodný až do tej miery, že násadu plodov j nutné redukovať. Lepšie je rastlinu na zimu umiestniť niekde v chlade/ pivnica, zimná záhrada, pri teplote okolo nuly prezimuje aj v miernej tme, a to všade tam, kde sa darí aj uskladneným zemiakom. V opačnom prípade hrozí riziko, že na zimu zhodí takmer všetky listy.
U Citrusu Meyer dochádza vždy k tomu, že plody z tretieho kvitnutia v danom roku pred začiatkom prezimovania nedorastú, zožltnú a sú zrelé. Ak ich neodstránime, ale necháme celú zimu na strome, na jar znova zozelenejú a pokračujú v raste. V poslednej perióde rastu zrenia opäť zožltnú a sú zrelé. V plnej zrelosti dostane šupka plodu oranžovú farbu, stráca kyseliny a zosadnú. V takomto stave sú jedlé aj s kôrou, ktorá je mimoriadne tenká, ťažko znáša prepravu, preto sa Citrus Meyer nestal exportnou odrodou.Pre farbu plodov, ktorá je dosť výrazná, nezaostáva ani veľká sladkosť dužiny, sa myslelo, že ide o hybrid citróna a pomaranča: limonange. Avšak táto domnienka sa nezdá oprávnená, kedže zo semien citrus Meyer vždy vyrástli rastliny s jednotnou charakteristikou, ktoré nikdy nevykazovali znaky cudzieho vplyvu.
Citrus Meyer je oveľa odolnejší voči chladu, ako obyčajný citrón, preto je obzvlášť vhodný do našich klimatických podmienok. Existujú aj iné klony, napríklad Citrus Meyer improoveď, dohromady je zaznamenaných 5 klonov.