POMARANČOVNÍKY VŠEOBECNE
Pomarančovník/ citrus Sinensis je pre pestovateľa veľmi atraktívny citrus, lebo okrem pestovania v teplom skleníku sa mu mimoriadne dobre darí aj v bytoch s ústredným kúrením. Na teplotu je vlastne ešte viac náročný, ako citrónovník, musíme dať pozor len pred jeho kvitnutím, kedy veľmi ťažko znáša teploty okolo 30 stupňov, kedy rastlina reaguje ich opadávaním alebo zhadzuje aj plody, a to už aj dosť veľké/ okolo 3 cm veľkosti. Rastlina kvitne zásadne na jar, preto vtedy rastlinu dáme od radiátora aspoň 1 meter ďaleko, aby nešlo na ňu sálavé teplo priamo do korunky, vyhneme sa tak situácií, ktorú som už popísal.
Pomarančovníkom pri kvitnutí a raste plodov úplne postačuje teplota okolo 20 *C a neskôr, keď opadnú jarné mrazy vonku, rastlinu, ak máme možnosť, môžme umiestniť na balkón, terasu, do záhrady až do jesene, kedy aj dozrievajú plody pomarančov, rastline nebude vôbec vadiť, keď sa vonkajšia teplota pri ich zrení bude pohybovať okolo 16*C. Ak nemáme možnosť umiestniť rastlinu na záhrade, rastline to vadiť nebude, len dozrievajúce plody sa budú pomalšie vyfarbovať.
Na fotografiách je pomaranč a skupina pomarančovníkov- jedenročných mladých sadeníc, čerstvo presadené v novom substráte s perlitom, nádoby volíme úzke a hlboké, pri hrúbke kmienika okolo 0,5 mm o obsahu 2 litre:
Vzhľadom na dané zrenie plodov musíme mať na pamäti, aby sme si vždy vyberali vhodnú odrodu, ktorú budeme pestovať. Volíme ranné odrody pomarančov. K skorému kvitnutiu na jar dobre prispievajú slnečné dni, preto rastlinu majme vždy čo najbliššie pri okne. K najrannejším odrodám patrí Naranjo, Skaggs Bonanza, k najneskorším odrodám Valencia.
Podľa farby a pigmentácie plodov rozoznávame pomaranče:
- žltomasé/ takzavé blondy
- pigmentované: krvavé
- pupočné pomaranče
- cukrové pomaranče
V tropických oblastiach rastú a kvitnú citrusy 4 až 5x ročne, pretože v trópoch neexistujú 4 ročné obdobia a rastová aktivita trvá 12 mesiacov. V našom podnebnom pásme kvitnú raz ročne, ale pri dobrej starostlivosti veľmi pravidelne a majú ročne od jari do jesene tri rastové periódy.
ODRODY POMARANČOV rozoznávame: navely, blondy, krvavé a bezkyselinové pomaranče
BLONDY:
Pomaranč Washington navel:
Bol objavený v Brazílii, vyznačuje sa stredne silným vzrastom a tmavozelenými listami s krídlami. Jeho plody po dozretí sú veľké, oranžové, bez semien. Majú pomerne hrubú šupku, ale zase mesiačiky vo vnútri sú ľahko oddeliteľné. Je to výborná odroda na pestovanie v nádobách, kde si vytvára pomerne kompaktnú korunku. Plody sú určené na priamy konzum, lebo sa zle skladujú.
Pomarančovník Lane Late
Tento pomaranč vznikol mutáciou odrody Washington, preto má rovnaký rast , už od mala po zavrúbľovaní sa dobre rozkonáruje, aj vzrast je súmerný. Jeho plody sú stredne veľké, na rozdiel od Washingtonu majú dlhú trvácnosť, sú sladké a šťavaté, v našich obchodných reťazcoch sa predávajú do konca januára. Vynikajúca odroda vo všetkých znakoch.
Navelina: pupočný pomaranč, má pôvod v Kalifornii, jeho vetve rastú rovno, silný vzrast. Neskorá odroda, ale zato plody po dozretí sú veľmi trvanlivé. Jedia sa v surovom stave a vynikajúci je aj do džúsov. Keďže vyniká len dobrými vlastnosťami, v USA sa táto odroda veľmi skoro stala planrážnou rastlinou
Thomson navel:
Tiež kalifornská odroda známa od 19 storočia, stredne veľké šťavnaté plody veľmi vynikajú na rastline, vynikajúca chuť na všetky spôsoby, konzumuje sa najčastejšie v surovom stave.
Pomaranč Salustiana:
Tento pomaranč sa pestuje hlavne v Španelsku vo Valenciipribližne od roku 1950. V danej obasti je druhou najdôležitejšou exportnou odrodou, má stredne silný rast,plody sú menšie až stredne veľké, záleží od násady, sú bezsemenné a patria aj medzi najšťavnatejšie odrody spomedzi všetkých pomarančov. Cukrová odroda, výborne rastie na silno rastúcich podnožiach, ako je citrumello, citrange carizzo, alebo volkameriána. Dobrou podnožou je aj bigarádia.
Druh Cotidiana: panašovaná odroda: ide pravdepodobne o mutáciu Valencie, má rovnaké znaky s tým rozdielom, že plody aj listy a časti konárikov sú veľmi panašované. Pomarančovník má pomerne pomalý rast, plody spočiatku zelené, neskôr zeleno-žlto-pásikavé a nakoniec po dozretí dostávajú oranžovú farbu s ešte tmavšími oranžovými pruhmi, teda tie je vidieť aj po dozretí plodov.
Táto odroda sa pestuje väčšinou dekoratívne, avšak plody sú veľmi chutné.