Vzácnost, druh limety je veľmi podobný druh citrónovníka, má však guľatejšie plody s výraznou bradavkou. Má pôvod v tropickej Ázii, odkiaľ sa rozšírila do ďalších oblastí, ale aj do južnej Európy. Listy sú kožovité, často prehnuté do akéhosi tvaru lodičky, keď ich zlomíme, majú bergamotovú vôňu.
Plodom je limetka, plod je guľovitého tvaru, mierne sploštený, ako plody citrónovníka, plody týchto stromov na rozdiel od citrónových majú dvoj-trojnásobnú trvácnosť! Aj keď sa stáva, že sa šupka plodu limetky vplyvom bytovej teploty časom znehodnotí tak, že stvrdne, samotný plod- dužina vo vnútri plodu tým neutrpí žiadnu ujmu. Silica šupky plodov je svojim zložením veľmi podobná citrónovej, 100 gramov dužiny obsahuje približne 120 joulov. Využitie plodov limetky je rovnaké, ako u citrónov, jedia sa surové, využitie si nájdu v šalátoch a letných omáčkach. Plody väčšinou neobsahujú žiadne semená. Ak by sa náhodou nejaké objavili, môžeme ich použiť, ako podnož.
Fotografia zobrazuje strom pravej citrus limette, ktorú pestujem na balkóne Sú na nej už aj obraté niektoré plody, ktoré po dozretí niekedy bežne svojvoľne opadávajú. Šupka je aj po dozretí plodu takmer zelená alebo zelená so slabo žltým líčkom na jednej strane. Opadávanie zrelých plodov je celkom normálny, je znakom konzumnej zrelosti. Plody sú kvalitnejšie, ako tie z dovozu kúpené v obchode s ovocím, sú šťavnatejšie a oveľa aromatickejšie. Stromy limetiek majú nezameniteľnú chuť, s chuťou oproti citrónom sa nadajú popliesť ani v náznakoch. Sú výborné na výrobu štiav, kokteilov, do čaju s medom alebo bez, mne osobne veľmi chutia aj surové: Plody síce majú kyslú dužinu, ale tá vôbec nie je tak trpká, ako dužina klasického citróna.