Krížence a podnože citrusov

OdsekEasy Media GalleryAdd BWS Shortcode

Hybridy a najznámejšie krížence citrusov, nucelárne semenáče

Hybridy a najznámejšie krížence citrusov, nucelárne semenáče

Hybrid je rastlina , ktorá vznikla krížením dvoch odrôd rovnakého alebo príbuzného rodu alebo rodu. Krížením sa botanici a šľachtitelia snažia docieliť vylepšenie vlastností  rastlín,


docieliť bohatšiu úrodu, ako bola pôvodne, odolnosť voči škodcom, chladu, chorobám. Takéto rastliny sa potom naďalej množia vrúbľovaním alebo odrezkami pre získanie čo najväčšieho množstva kvalitnejšieho materiálu pod novým názvom.
Zaujímavé nové odrody môžu vzniknúť z rastlín rozmnožených semenami. Citrusy pokiaľ vysievame semená, nikdy sa nevyužívajú na účel šľachtenia, pretože to, že semenáč citrusu zarodí, je len a len o náhode. Ak však semenáč náhodou zarodí, trvá to väčšinou aj niekoľko desiatok rokov. Príklad rodiacej rastliny grepovníka vo )vysokých Tatrách na Hrebienku si môžete pozrieť na tomto videu po kliknutí na odkaz:  http://www.youtube.com/watch?v=A6AQ4QvBE7gRodiace semenáče citrusov sa nazývajú nucelárne preto, že vznikli z nucelu- nesú všetky identické znaky materskej rastliny, tvoria s materskou rastlinou istý klon, líniu, ktorý vykazuje isté vlastnosti, odchýlky, ktoré môžu byť v niektorých znakoch aj horšie alebo výrazne lepšie. Napriek tomu, keďže sú to nucelárne semenáče, sú absolútne bez viróz, a ak hlavne vznikli v našich podmienkach na Slovensku, v bytoch, je nutné takéto rastliny podchytiť a ďalej množiť. Menší alebo väčší počet nucelárnych zárodkov v semenách majú v poradí: poncirusy, citranže, grepovníky, bigarádie, pomaranče a najmenej mandarínkovníky.
Aby bola u nás nová odroda uznaná, musí spĺňať isté požiadavky, teda: musí byť známe pôvodné meno rastliny, z ktorej semenáč vznikol, musí byť známy vek rastliny, miesto a spôsob pestovania, kvitnutie rastliny, samoopelivosť, prípadne iný spôsob opeľovaní
a kvetov, plody, ktoré rastlina zarodí, sa každoročne vážia po dobu troch po sebe nasledujúcich rokov, sa merajú ich rozmery, zisťujú chuťové vlastnosti a skladovateľnosť plodov.
Šľachtenie semenáčov citrusov je veľmi náročné, vzhľadom na to, že úroda sa u tejto sekcii citrusov dosahuje veľmi neskoro aj pri „umelej“ snahe čo najskôr docieliť ich plodnosť, trvá to minimálne 10 až 15 rokov, kým sa docielia isté výsledky. Kým rastlina dostane patent, trvá to tiež minimálne 20 až 35 rokov.
Najznámejšie krížence a ich využitie v praxi. Poncirus trifoliáta:
pochádza zo Stredomoria, preto je veľmi odolný voči chladu, zime, znesie teploty až do mínus 18 *C pod bodom mrazu. Preto sa s veľkou obľubou s chladným zimovaním pestujú aj u nás na Slovensku s potrebným chladným zimovaním a v južných oblastiach Slovenska sa pestujú aj vo voľnej pôde, kde vynikajúco prosperujú, ako aj v domovine.
Poncirus/ Citrónovec trojlistý je nízky na zimu opadavý tŕnitý ker do 2 metrov výšky. Pučí na jar spolu s našimi ovocnými stromami, najprv vytvára kvety, ako jablone, kvety sú typicky citrusové, vyrastajú jednotlivo takmer zo všetkých púčikov, po ich odkvete sa postupne objavujú listy, listy sú trojpočetné, malé. Rastliny tvoria veľké tŕne. Plody, ktoré rastlina tvorí, sú krásne zelené, po dozretí čisto žltej farby. plody sú aj po dozretí nejedlé. Dužina obsahuje veľmi veľký počet semien, šťava, ktorú rastlina v minimálnom množstve vylučuje, je veľmi dráždivá na pokožku. V jednom plode môže byť aj 100 až 150 semien. Práve pre tieto semená sa poncirus pestuje, pretože semenáče poncirus trifoliáta sú vynikajúcou podnožou pre všetky citrusy s následných chladným prezimovaním rastlín na nej naštepených.Citrangeguat:
vznikol krížením druhov poncirusu a fortunella margarita, veľmi  chladu vzdorný poloopadavý ker, druh, znesie pokles teploty až k -15*C. plody sú jedlé, žlto oranžovej až červenej farby, môžu byť aj po dozretí menších rozmerov až po stredne veľké, sú chutné, jedlé. vynikajúca podnož, citrusy na ňom naštepené sú dlhoveké a nepotrebujú chladné prezimovanie.

Pestovanie tropických a subtropických rastlín