Citrus Limon BURM/ citrónovník:
je nízky strom alebo subtropický až tropický ker, ktorý u nás dorastá do výšky od 1,5 do 2 metrov, v skleníkoch do 2 metrov, v tropických oblastiach od 3 do 10 metrov v závislosti od druhu a odrody.
V bytoch sa pestuje hlavne v kríčkovej forme, kedy docieľuje najpriateľskejšie rozmery aj v dospelosti. Citrónovník je prakticky rastlinou, s ktorou by mal začínať každý citrusár.
Listy citrónovníkov sú väčšinou tmavozelené, eliptické so špičkou, majú krátky článkovaný rapík. Kým sú mladé, môžu mať purpurový nádych, ktorý je typický aj pre citrus Laim a cedrát.
Rozoznávame odrody aj s tŕnistými, ale aj také, čo majú vetve bez tŕňov , samotné listy môžu mať fľakaté- viacfarebné/žltozelené alebo bielo zelené, ktoré sú tak veľkou
ozdobou. Citróny kvitnú celoročne, kvety sa objavujú v latách v zhlukoch alebo aj jednotlivo, často krát aj na starom dreve, sú samoopelivé.
Samotné plody majú typický citrónový tvar, môžu byť tupé, ale najčastejšie sú podlhovasté so zreteľnou bradavkou. Šupka plodov je zelená alebo žltá, zle sa lúpe, vzhľadom na to, že je aj dosť pevná, hrboľatá. Ak uchováme plody v chlade, zlepší sa ešte viac ich kvalita, lebo pevná šupka sa stane elastickou, šťavnatosť dužiny sa ešte viac znásobuje, niekedy až o 20%. Citrónovník je dobrou podnožou pre takmer všetky citrusy.
Citrónové stromy sú teplomilné, ale naopak, znesú aj značnú dávku chladu po dobu niekoľko hodín až do mínus 4 stupňov Celzia.
Plody presne ako plody Citrus Limeta sa využívajú k výrobe parfumových mydiel, do zákuskov, na ozdobné misy, ale aj ako dekorácia k jedlám pokrájané na plátky pre návštevy.
Na fotografii citrónovník/detail plodov, vetvička s plodmi u mňa na balkóne: