Grepfruit, Rastlina bez botanického názvu a zaradenia, vznikla ako nucelárny semenáč z náhodne vysiateho semena vo Vysokých Tatrách na Hrebienku, kde ho pestujú pre okrasu vo vstupnej hale. po mnohých rokoch „nevšímania“ rastlina prvý krát zakvitla a priniesla aj plody, ktoré prekonávajú chuťou tie z dovozu, dokonca aj šupka plodov je oveľa tenšia. Chuť vynikajúca, typická pre grepy.
Je nutné sa o túto rastlinu nadalej starať, prípadne rozmnožovať ju, lebo tento plodiaci semenáč u nás na Slovensku vznikol, rástol, je teda totálne prispôsobený našim podmienkam po všetkých stránkach: horské „zubaté“ slnko, pôda, suchý vzduch.
Pri návšteve Tatier som si sám zobral niekoľko vetvičiek toho grepfruitu a doma zavrúbľoval…dačo som rozdal známym , jednu rastlinu som si nechal, vyz prvá fotografia z 16 marca 2017, vek 4 roky. Grepovník je cely obrastený novými listami a viditeľné sú aj kvety v zhlukoch pár dní pred rozkvitnutím. Zvláštnosťou je, že na tomto grepe sa kvety ojedinele objavujú aj v lete a jeseni, zrejme je to dané tým, že rastlina vznikla u nás pod Tatrami, je teda na naše podmienky totálne aklimatizovaná, ešte lepšie prispôsobená, ako citrusy akéhokoľvek iného druhu.
Na druhej fotke /dátum zosnímania: 26.2.2017/, štvrtý rok po zavrúbľovaní už na vetvičke grepovníka vidieť prvé kvetné púčiky. Na rastline je veľmi postrehnuteľné, že kvitne v latách, nie jednotlivo .
Na jednej stopke sa môžu objaviť okolo 5, ojedinele aj 10 kvetov.
Zaujímavý a veľmi oceniteľný je aj ten fakt, že tento grep na rozdiel od rastlín z dovozu z tropických oblastí kvitne 3 krát ročne, teda aj na jar, v lete, v rovnakom pomere aj v zimnom období. Hlavná úroda je však vždy v zimnom období, plody po dozretí sú krásne žlto vyfarbené, šupka veľmi tenká, tenšia, ako u plodov z dovozu, veľmi šťavnatá s typickou chuťou a arómou grepu.
Z pestovateľov, ktorý v živote nepestovali citrusové rastliny, ale láka ich to skúsiť, snáď každý pestovateľ citrusov by v prvom rade, ak chcete docieliť aj úrodu krásne vyfarbených alebo šťavnatých plodov normálnej veľkosti, práve tento grepovník.
Pri vrúbľovaní ako podnož môžeme zvoliť kadečo, záleží od podmienok, v akých budeme citrus pestovať, ak ho budeme pestovať na balkóne alebo v byte s tým, že rastlinu budeme zimovať v chladnej miestnosti pri teplote okolitého vzduchu do 8 st.C, volíme potom podnože citrange alebo poncirus trifoliáta. Poncirus brzdí rast rastliny, citrange naopak povzbudzuje rast rastliny do vačších rozmerov. Ak mienime rastlinu pestovať bez prezimovania celoročne v byte, volíme vlastný druh podpníka, teda grep alebo ako podnož môže byť aj pomarančovník.
Viz na ďalšej fotografii tá istá rastlina, ako na vetvičke obráža novými listami, sa postupne ešte viac rozkonáruje, čo je veľmi dôležité aj pre plodnosť, čiže čím viac vetví a listov má rastlina, tým viac plodov môžme na nej ponechať.
A ešte raz dalšie foto z detailu tak, aby bola priblížená koruna /zo vznialenosti 1 meter/ a boli aj z detailu vidiet kvetné puky, ktorými grep čochvíľa rozkvitne.
Ďalšie fotografie grepfruitu budem sem pridávať postupne, v poradí, ako sa bude rastlina vyvíjať, kvitnúť, prípadne ak aj už tento rok vytvorí nejaký ten plod.
Viz už zakvitnutá rastlina, detail kvetov, ktoré sú veľmi vonne, celkom ako med. Uvidíme, či grepovník tento rok aj zarodí.
Všetko záleží od v prvom rade celkovej vitality rastliny, jej veku, od stavu listovej plochy, zálievky a určite aj od okolitej teploty prostredia.
Zatiaľ je rastlina po prezimovaní umiestnená v teplej miestnosti 20 ct.C/ deň aj noc, kde sa nekúri, ihneď, ako prejde hrozba nočných mrazov do úzadia, rastlinu premiestnim na otvorený balkón.